Metodyka

Metodyka typowania ostoi Natura 2000 jest szczegółowo opisana w szeregu dyrektyw i opracowań, których spis zamieszczono na końcu opracowania. Sposób typowania ostoi na obszarze Polski i Czech oparto w szczególności o:

W praktyce przyjęto iż ostoje przyrody typowane na terenie Czech i Polski, zgodne z europejską siecią obszarów chronionych NATURA 2000 powinny posiadać następujące atrybuty:

Na terenie Niemiec lista siedlisk jest bogatsza i bardziej zróżnicowana (obejmuje także zbiorowiska lasów liściastych, muraw i zarośli kserotermicznych, zbiorowiska wysokotorfowiskowe etc.), gdyż ujęto w niniejszym, raporcie także ostoje wykraczające poza obszar ścisłej doliny Odry.

Zgodnie z Załącznikiem III do Dyrektywy 92/43/EWG wartość obszarów typowanych do ochrony w ramach sieci NATURA 2000 ma na dzień dzisiejszy wartość względną i wymaga zatwierdzenia oraz wprowadzenia ich na listę krajową ostoi o znaczeniu europejskim. Obszary typowane w niniejszym opracowaniu dla Polski i Czech spełniają kryteria zawarte w p. A i B etapu I procedury opisanej w załączniku III i jako takie powinny być traktowane w dalszym ciągu procesu zatwierdzania obszarów zgodnych z siecią NATURA 2000 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Precyzyjne opracowanie formularzy zgodnych ze Standard Data Form (Natura 2000) nie było obecnie możliwe z uwagi na niepełne dane dotyczące poszczególnych ostoi, jest jednak planowane w latach 2001-2002, po przeprowadzeniu ich szczegółowej inwentaryzacji.

Obszary leżące na terytorium Niemiec przeszły już procedurę weryfikacyjną i posiadają oficjalny status ostoi Natura 2000.

Dla umożliwienia dalszej syntezy danych uwzględniono także gatunki podane przez Polskę w ramach uzupełniania listy NATURA 2000 do informacji Habitat Committe i uwzględnione podczas jego obrad jako możliwe do włączenia do załączników I, II, IV i V Dyrektywy FFH. (mat. npbl. udostępnione przez Ministerstwo Środowiska RP, mat niepublikowane Habitat Committe).

<< Poprzednia | Następna >>